Tai Ji - bojové umění pro zdraví

Tradiční čínské bojové umění, které nejen zlepší vaše zdraví, ale odbourá stres. Cvičit se dá v každém věku. Pojďte s námi zjistit více o tomto cvičení!

20. 09. 2018

Tai Ji - bojové umění pro zdraví

bojovník tai jiBojová umění na první pohled jdou spíše proti zdraví. V důsledku mají zdraví poškodit. Jde však o zdraví agresora a vaše zdraví je naopak chráněno.

Některá bojová umění se vyvinula v něco víc než jen "rozbíjení hlav" a na základě hlubších principů začala zdraví vědomě a aktivně podporovat. Lze je provozovat nehledě na stáří a vitality cvičence.

 

3 principy zlepšení zdraví díky bojových umění?

Prvním principem je pohyblivost

Zvýšená pravidelná pohybová aktivita v dnešním sedavém světě dělá zázraky. Kromě možné redukce hmotnosti pohybem jde však v bojových uměních o správné protažení svalů, šlachů a o celkové zlepšení hbitosti, pohyblivosti a koordinace. Protahování a rozcvičování je proto u bojových umění jeden ze základů a je nedílnou součástí každého tréningu. Věnuje se tomu opravdu hodně času.

 

tai jiDruhým principem je znovuobjevení správných pozic těla

Pozice těla, které se naučíte a ve kterých při cvičení setrváváte jsou nesmírně důležitým prvek bojových umění. Posilují se svalové skupiny, které jsou zanedbávané a nevyužívané. Při důrazu na držení váhy nad jednou nohou, snižování těžiště a držení rovnováhy v nižších pozicích se zapojují vnitřní svaly o kterých se člověku sedícím u televize může jen zdát.
Když budete pozorovat malé vitální děti při běhání, cvičení a v pohybu, uvidíte velký rozdíl oproti křečovitě shrbeným dospělým. Ve správných přirozených pozicích těla začnou vnitřní procesy fungovat jinak, lépe a přirozeněji.

Třetím principem je práce s energií

Pokud máte vitální dostatečně pohyblivé tělo ve správných pozicích, otevřou se vám nové možnosti jak pracovat s energiemi, které proudí v těle. Cvičení zlepší jejich proudění a následně plynulé proudění energií v těle zlepšuje zdraví. Toto je velmi silná stránka bojových umění, která se nedá naučit a je nutné dodrčet určité dané postupy..

"Myslím, že bojová umění mají dvě složky. Obvykle, když mluvíme o viditelných věcech, tak jedna složka je vnější a druhá vnitřní. Ale ať už mluvíme o vnitřní nebo vnější stránce, obě jsou to viditelné věci. Když chcete být „mistrem“, tak mluvíme o duševní stránce osobnosti. Skrz bojová umění se učíte, jak být dobrým člověkem."

Jet Li
herec propagující bojová umění, pět vítězství na celonárodních šampionátech

Bojové umění Tai Ji (Tai Chi)

V duchu uvedených principů je označováno za jedním z nejlepších bojových umění pro zdraví Tai Ji. Důvodem je jeho velké rozšíření po celém světě, dostupnost cvičení, renomé (propagují jej celebrity) a to, že nevyžaduje velké nároky na cvičence (cvičí jej i senioři). Velkou popularitu si drží i díky efektu, kdy po cvičení Tai Ji jste nabití energií, uvolnění a vitální, ikdyž jste na tréning přišli unavení a bez energie.

Jak začít cvičit Tai Ji

Jednou z velkých benefitů Tai Ji jsou sestavy, které si cvičíte sami. Původní základní sestava trvá cca 20 minut a její naučení je zhruba na rok. Staří mistři ji cvičili každý den 8x za sebou pro dosažení správného procítění toho pravého kung fu.

cvičení tai jiPro naučení sestavy je třeba chodit k nějakému zkušenému mistrovi, aby vás naučil základy a správným pohybům, pozicím a uvedl vás do problematiky. Učit se bojová umění z videa nebo začít cvičit nějaké cviky podle internetu nejde! Navíc ze začátku máte lekce zdarma a osobní individuální přístup je k nezaplacení.
Pokud vás to chytne, pak ideální kombinací je docházet na společná cvičení, kde vám mistr předá nové pozice a informace, upozorní na chyby a vy si pravidelným cvičením doma vše procvičíte a přitom "dobijete baterky" do nového dne.

Když už umíte nějaká ta cvičení a část sestavy, nejlepší co můžete pro sebe navíc udělat, je vyhledat si pro cvičení nějaké hezké místečko v přírodě, kde je klid, čerstvý vzduch a hodně energie. Ve městě v zapařené místnosti vedle spalovny to nebude úplně ono.

"Ten nejdůležitější nepřítel je ve vás, jste to vy sami. Bojujte s ním. Učte se od něj. Pracujte s ním. Přeměňte negativní energii na pozitivní. Vnější nepřítel není problém, ale ten vnitřní, s tím je těžké se vypořádat."

Je LI
herec propagující bojová umění, pět vítězství na celonárodních šampionátech

Každého napadne, že rok na učení sestavy je dlouhá doba a co pak, zda to nebude nuda? Nebude. Naopak hodně lidí říká, že po roce to začne být právě zajímavé. Naučíte se hrubou formu a následně ji vylepšujete, prohlubujete principy a postupně se dále zdokonalujete a to je zábava na další desítky let.

Kde najít mistra a jaké Tai Ji cvičit?

Kvůli své popularitě je dnes mnoho odnoží Tai Ji. Kde kdo jej cvičí, kde kdo jej učí a považuje se za mistra. Ba co hůř, hodně "mistrů" si jej nevhodně přizpůsobuje. Pokud půjdete k pramenům Tai Ji, dostanete se k rodinému stylu Tai Ji Quan rodiny Yang, jde o opravdové bojové kung fu a každý pohyb má daný význam.

Pradávní zakládající mistři bojových umění žili v jiném prostředí než my. Pěstovali rýži, hlídali stáda a většinu času neměli co dělat. A tak cvičili kung fu, vymýšleli techniky pro boj, aby měli oni a jejich rodina lepší vyhlídky přežít. Bojová umění se každodenním cvičením (pro představu klidně i 10h denně) zdokonalovali a předávali v rodině z generace na generaci. Každá drobná výhoda ve stylu mohla rozhodnout o životě a smrti. Zde se psali příběhy o nesmrtelných a neporazitelných mistrech, kteří došli k nejhlubšímu poznání práce s energiemi těla a hlubokým filozofickým myšlenkám. Dnes se ani ten nejlepší cvičenec nemůže dostat na takovou úroveň starých mistrů, ale není tomu již třeba.

Pro studium se tak vyplatí cvičit Tai Ji s co nejbližší vazbou na rodovou linii Tai Ji Quan rodiny Yang. Protože mnoho lidí dnes cvičí pouze nějakou náhražku, jakési mávání rukama kdy nevědí co dělají a pak jde pouze o 1/3 cesty ke zdraví skrze bojová umění.

Proto si nejprve zkuste najít toho správného učitele v okolí stylu Tai Ji Quan rodiny Yang a prostě začněte.  :-)

 

Přihlašte se k odběru našich sezónních tipů na které by jste neměli zapomínat!

Pravidelně Vám budeme posílat sezónní informace ze světa zdraví, zdravého životního stylu a zdravé stravy.

E-mail příjde tak jednou za měsíc. Tak šup, hoďte tam e-mail, ať o nic nepříjdete! :)