Plavání a zdraví

Plavání spaluje tuky, posiluje tělo a zlepšuje kondici. Navíc je snadno dostupné a je vhodné i pro lidi s větší nadváhou. Přečtěte si jak zlepšit kondici pomocí plavání!

27. 05. 2018

Plavání a zdraví

Zde vložte svůj text.

Mezi nejvýznamnější pohybové aktivity v životě člověka patří neodmyslitelně plavání. Řadí se do činnosti, kterou můžeme provozovat v každém věku, po celý rok a patří mezi finančně nenáročnou aktivitu. Pobyt ve vodě je vhodný i pro lidi se zdravotními potížemi, jelikož pohybové aktivity ve vodě mají léčebné zdravotní účinky.

I když je pro nás pobyt ve vodě přirozený, mnoho lidí neumí správně koordinovat pohyb svého těla s dýcháním. Často potom dochází k deformaci plaveckého stylu, ať už se jedná o profesionální či amatérské plavání a hodně špatně se chyba odnaučuje.

Proč je plavání ideální sport?

Plavání je často prezentováno jako téměř ideální sport. Pomineme-li nebezpečí utopení  (v bazénu pod dohledem plavčíka téměř nulové riziko), neskrývá téměř žádné nevýhody, jen samé výhody. Posuďte sami!

1.Výhoda - nepřepíná svaly

Plavání důkladně protáhne svaly celého těla, navíc je dokázáno, že účinně působí na břišní svaly, takže vystouplé bříško se brzy zase hezky zploští. Velkým plusem tohoto pohybu je, že je naprosto nenucený, naopak je velmi přirozený.

Plavání se hlavně doporučuje lidem, kteří mají problémy např. se skoliózou zad.Plavání umožňuje perfektní držení těla. Je to z toho důvodu, že pokud plavete správně, plavání je skvělá aktivita pro posílení ochablých svalů podél páteře. Záda se tím přirozeně narovnají a nebudete mít pocit, že je musíte pořád „držet“ – budou vám ve správné poloze držet samy.

2.Výhoda - nepřetěžuje klouby

Na rozdíl od běhu či jiných sportů je plavání vhodné i pro toho, kdo má i poměrně velké problémy s klouby. Voda nadlehčuje, takže zátěž je minimální, zbývá jen uvolněný pohyb, který kloubům svědčí. Styl prsa procvičuje kyčle, styl kraul, motýl a znak zase ramenní klouby. Po čase možná zjistíte, že máte ohebnější a pružnější klouby.

3. Výhoda - sport bez stresu

Ve vodě je tělo v přímém kontaktu s vodou a to musí cítit úplně každý. Jemný dotek vodní hladiny nám pak může pomoci uvědomit si každý kousek svého těla, každý pohyb a hlavně tělo celkově osvěží. Ve vodě jsme navíc do jisté míry izolovaní od ostatního světa a soustředíme se pouze na plavání, to prospívá nejen přetíženému tělu, ale i přetažené duši.

4. Výhoda - spaluje kalorie

Za třicet minut lehkého plavání spálíme 360 kalorií, to je údaj pro toho, kdo jde do bazénu vyplavat nedělní oběd, hříšný dortík či prostě několik špíčků na těle. Dobrou zprávou je, že čím jsme trénovanější, tím déle dokážeme plavat a spálíme tak větší množství kalorií.

5. Výhoda - posiluje plíce i srdce

Lehké zadýchání a uvědomění si dýchacího procesu při plavání  posiluje plíce a následně i srdečně-cévní systém. Navíc vdechujeme vlhký vzduch těsně nad vodní hladinou, netrpí tedy ani sliznice citlivých lidí.

Plavání se zejména doporučuje astmatikům.

6. Výhoda - sport sloužící k rehabilitaci

Plavání je také skvělá rehabilitace pro lidi po úrazech nebo s různými druhy zlomenin, protože pomáhá nenásilně zvýšit pohyblivost kloubů, hlavně ramen, kyčlí a kotníků.

„Sama mám zkušenost, že po zranění jsem tělo nejlépe znovu rozhýbala právě ve vodě. Znamená to samozřejmě používat správné rehabilitační pomalejší pohyby, ne rovnou naskočit do tréninku.“

Jsou vůbec nějaké nevýhody plavání?

Se všemi zmíněnými výhodami můžete počítat pouze v případě, že plavete správným stylem.

Pokud se za každou cenu snažíte, aby se vám nenamočil ani pramínek vlasů a plavete s hlavou vysoko nad hladinou, zatěžujete krční páteř. Stejně tak není příliš vhodné extrémní roztahování nohou, které nepůsobí příznivě na kyčelní klouby. Z toho důvodu odborníci nedoporučují při plavání příliš styl prsa, ale přiklánějí se spíš ke kraulu nebo znaku.

Čím jiným si to plavání zpestřit, než vodou doplněnou nakrájeným ovocem (pomerančem, citronem …) nebo našimi Smoothie, které vás nabijí energií či zamezí vzniku případným křečím.

Tak neváhejte a nechte se inspirovat z naší nabídky “zdravého pití “.

 

Přihlašte se k odběru našich sezónních tipů na které by jste neměli zapomínat!

Pravidelně Vám budeme posílat sezónní informace ze světa zdraví, zdravého životního stylu a zdravé stravy.

E-mail příjde tak jednou za měsíc. Tak šup, hoďte tam e-mail, ať o nic nepříjdete! :)