Proč běhat a jak začít, aby nás to bavilo?

Běhání má velmi pozitivní vliv na naše zdraví. Posiluje naše srdce, pomáhá spalovat tuky, zlepšuje dýchání, ale i naší psychiku. Přečtěte si, jak začít běhat!

27. 06. 2018

Proč běhat a jak začít, aby nás to bavilo?

Běhání má velmi pozitivní vliv na naše zdraví. Důvodu proč běhat je opravdu mnoho. Běh posiluje naše srdce, pomáhá spalovat tuky, zlepšuje dýchání, ale i naší psychiku.

8 nejdůležitějších důvodů proč běhat

  • díky běhání se zvýší objem srdce a dlouhodobě se vám sníží krevní tlak
  • zlepší se elasticita cév a shlukování krevních destiček, což napomáhá při předcházení srdečních cévních příhod
  • zvyšuje se obranyschopnost těla
  • zpevňují se kosti
  • zvětší se objem plic, díky čemuž se lépe okysličuje organizmus
  • po běhu se budete cítit uvolněně a příjemně, zbavíte se stresu
  • zlepší se kvalita spánku
  • zvýšíte produkci růstového hormonu a testosteronu. Už žen se pak snižuje hladina estrogenu, který může způsobovat vznik rakoviny prsa nebo dělohy.


Jak začít běhat? Důležitý je první měsíc!

Na začátek si nedávejte vysoké cíle, začněte po malých krůčcích, aby vás hned nepřestalo běhání bavit. Nejčastější a nejhorší jsou případy, kdy člověk roky nic nedělá a pak chce napoprvé uběhnout 10 km. To ho totálně zničí, tělo ho bolí ještě týden, a tím jeho běhání končí. To je opravdu špatně! Pamatujte na to, že když jste byli malé děti, také jste hned nechodili. Nejdříve jste se začali otáčet, pak plazit, lézt, pak stát opření třeba o stůl a až pak se povedly první krůčky bez pomoci. To stejné platí v běhání!

Začněte chodit

Pokud nechcete začít rovnou běhat, zkuste pravidelně chodit. Dnes máme všichni chytré telefony, ve kterých jsou krokoměry. Nainstalujte si aplikaci, např. Endomondo, to vám na začátek stačí a zkuste začít chodit 6000 - 8000 kroků denně.

V práci si vyjděte schody, vystupte o zastávku nebo dvě dříve, choďte na delší procházky se svým čtyřnohým miláčkem apod. Vybudujte si příjemný návyk. Nadýchejte se čertstvého vzduchu, pusťte si hudbu do sluchátek, nebo klidně vemte děti, alespoň je také unavíte.

Hlavně se nevymlouvejte! Časem si přidávejte a zkuste třeba 10 000 kroků. Až zvládnete pravidelně 8000 kroků a více, tak přichází čas na běhání. Uvidíte sami, že se do něj nebudete muset nutit a hlavně už to nebude tolik bolet, jelikož tělo bude zvyklé na pohyb.

Už můžete začít běhat

Když už jste si vytvořili návyk na pohyb a naučili jste se udělat si na něj čas, tak zkuste začít běhat. Nejdříve zkuste klidně 2 nebo 3 km. A postupně přidávejte. Zkuste si vytvořit cíle, to je dost důležité. A nemusí jít jen o delší vzdálenosti. Cíl může být třeba čas. Na začátku měsíce uběhnete 3 km za 20 minut. Za měsíc už je ale můžete uběhnout o minutu méně. Víte, jaký je to pocit, když zjistíte, že se zlepšujete a cítíte se dobře? Je to skvělé a rozhodně to za to stojí zkusit!

Trpělivost

Velmi důležitá je trpělivost. Opravdu nevadí, když to nevyjde napoprvé. Zkoušejte začínat znova a znova. Když do toho půjdete, uvidíte, že váš život bude hned kvalitnější a příjemnější.

 

Přihlašte se k odběru našich sezónních tipů na které by jste neměli zapomínat!

Pravidelně Vám budeme posílat sezónní informace ze světa zdraví, zdravého životního stylu a zdravé stravy.

E-mail příjde tak jednou za měsíc. Tak šup, hoďte tam e-mail, ať o nic nepříjdete! :)