10 nejznámějších superpotravin

Již z názvu je patrné, že se jedná o potraviny, které jsou něčím výjimečné. Jaké jsou ty nejznámější? To se dozvíte, jen když budete číst dál?

30. 05. 2018

10 nejznámějších superpotravin

Již z názvu je patrné, že se jedná o potraviny, které jsou něčím výjimečné. Superpotraviny jsou bohaté na velké množství důležitých vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a nejen, že mají antioxidační účinky, ale také podporují imunitní systém, dodávají energii, detoxikují organismus a v neposlední řadě zlepšují sexuální aktivitu.

Jedni z prvních, kdo do svého jídelníčku začali superpotraviny zařazovat, byli vegani a vitariáni, kteří hledali optimální potraviny, které by jim dodaly potřebné vitamíny a minerální látky.

Superpotravina se dá velmi jednoduše definovat jako potravina vykazující převahu pozitivních účinků na zdraví. Díky obsahu cenných látek jsou superpotraviny mocnou zbraní v boji proti rakovině, cukrovce a také kardiovaskulárním chorobám.

Superpotraviny by vždy měly být konzumovány ve své původní, a to syrové, podobě. Tepelné opracování ničí cenné enzymy obsažené v potravinách.

Nejznámější superpotraviny

 

Acai berry

V těchto drobných plodech tmavého zbarvení, podobných hroznovému vínu, se nachází velmi vzácné antioxidanty, a to antokyaniny, které jsou známé svými blahodárnými účinky na snižování cholesterolu v krevním oběhu. Dále se v nich vyskytují ve vysoké koncentraci steroly, které chrání oběhovou soustavu. Přečtěte si více o Acai berry.

 

Aloe vera

 Látky obsažené v této rostlině pomáhají v boji proti paradentóze, ekzémům, rakovině střev a cukrovce. Aloe vera je rostlina bohatá na hořčík, zinek, vápník, vitamíny A, C, vitamín B12 a další. Díky silným protizánětlivým a antibakteriálním účinkům se využívá pro ošetření pleti, která je náchylná na tvorbu akné, oparů, ekzémů a také plísní. Přečtěte si více o Aloer vera.

 

Goji

Goji neboli kustovnice čínská je rostlina pocházející z Asie, která se pyšní především svými skvělými antioxidačními účinky. Tyto drobné plody jsou schopné harmonizovat činnost jater a ledvin, posilují obranyschopnost organismu, působí proti alergiím, astmatu, posiluje zrak a pyšní se mnoha dalšími pozitivními účinky. Kustovnice čínská má vysoký obsah betakarotenu, vitamínu C, B1, B2, zinku, selenu, vápníku, železa a dalších. Přečtěte si více o goji.

 

Borůvky

Borůvky blahodárně působí při léčbě chřipky, angíny, působí příznivě v boji se záněty močového ústrojí a jsou známé i svými protirakovinnými účinky. Borůvky jsou vysoce bohaté na obsah vitamínu C, draslíku, karotenu a železa. Jsou vhodné při hubnutí, zlepšují zrak a mají skvělé antioxidační účinky. Účinky borůvek jsou velmi žádoucí i v kosmetickém průmyslu na výrobu různých pleťových peelingů, krémů a podobně.

 

Brokolice

Brokolice je velmi bohatá na vitamín C, E, B1, kyselinu listovou a další. Z minerálních látek pak brokolice obsahuje hlavně železo, draslík, vápník, zinek, fosfor a pyšní se také vysokým obsahem vlákniny.

 

 

Chlorella

Chlorella je zelená sladkovodní řasa, která má velmi blahodárné účinky na lidský organismus díky obsahu vysokého množství vitaminů, minerálů, aminokyselin, vlákniny, enzymů a mnohých dalších látek. Je bohatá na kyselinu listovou a vitamíny D, B12, K, A, B3, E, vápník, hořčík, draslík a další. Chlorella působí detoxikačně a odvádí z těla škodlivé látky.

 

Mladý ječmen

Mladý ječmen je výborným pomocníkem při únavě, posiluje naši imunitu, chrání srdce a cévy, pomáhá vylučovat toxické látky, má protirakovinné účinky, zpomaluje buněčné stárnutí, působí probioticky, je vhodný při léčbě zácpy, anémie, při kožních problémech a dýchacích potížích.

 

Chia semínka

Jedním z hlavních přínosů těchto drobných semínek je jejich vysoký obsah omega 3 mastných kyselin, které podporují správnou funkci ledvin a plic, mají hojivý účinek, příznivý vliv na srdce, nervy a cévy a jsou významným antioxidantem. Chia semínka podporují správné trávení, dodávají sílu, velmi dobře působí na psychiku a dokáží zasytit organismus na několik hodin dopředu. Přečtěte si více o chia semínkách.

 

Granátová jablka

Granátová jablka jsou jedním z velmi blahodárný vliv na naše srdce. Jsou v něm nejsilnějších antioxidantů, ničí rakovinotvorné buňky a mají významně zastoupeny vitamíny B, C a A, dále pak esenciální a neesenciální aminokyseliny.

 

 

Konopná semínka

Konopná semínka jsou velmi vzácná díky vysokému obsahu esenciálních mastných kyselin. Velmi blahodárně působí na srdce, mozek, kůži a krevní oběh. Konopná semínka obsahují dokonalý poměr omega 3 a 6 mastných kyselin, 20 aminokyselin, rozmanitou škálu vitamínů a jsou bohaté na minerály, zejména pak železo, vápník, hořčík, chrom, draslík a další. Přečtěte si více o konopí.