Chia semínka

Chia semínka jsou pro své účinky na zdraví, hubnutí či fyzickou výkonnost velice populární. Jsou opravdu tak zázračná, jak slibují reklamy?

03. 06. 2018

Chia semínka

Chia semínka jsou pro své účinky na zdraví či hubnutí velice populární. Jsou opravdu tak zázračná, jak slibují reklamy? O co vlastně jde? Na jaký způsob se dají konzumovat? Vše se o této výjimečné superpotravině dozvíte v tomto článku.

Chia semínka - zázrak pro tělo

Chia semínka jsou především velmi silným antioxidantem. Dále jsou zdrojem bílkovin, minerálních látek (především hořčíku, ale i vápníku a železa) a velkého množství vlákniny. Snižují hladinu „zlého“ trans-cholesterolu a díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin udržují správnou hladinu „hodného“ prospěšného cholesterolu, který se z těchto mastných kyselin syntetizuje. Chia semínka jsou vhodná i pro diabetiky, snižují totiž hladinu cukru v krvi.

Pro zajímavost: Chia semínka obsahují až desetinásobně větší množstí omega-3 mastných kyselin než losos.chia semínka

Chia semínka a jejich cena

Chia semínka jsou sice o dost dražší než jiná oblíbená semínka, ale na druhou stranu mají mnohem lepší výživovou hodnotu. 100 g semínek vás přijde v bio obchodech asi na 80 Kč.

Tip: Chia se dá zakoupit na některém ze slevových portálů, kde vás přijde kilo tohoto zázraku třeba jen na 300 Kč.

Chia semínka – revoluce v hubnutí?

Chia semínka díky opravdu vysokému obsahu vlákniny a také schopnosti v kombinaci s vodou zvětšit svůj objem zaženou hlad na dlouhou dobu a člověk se cítí sytý.

Rada: Vhodné je, pokud chcete shodit nějaké to kilo, hodně pít, chia semínka mají dobrou schopnost vázat vodu a v žaludku zvětšit až 10x svůj objem, takže člověk nebojuje s pocitem hladu. Chia semínka také zpomalují trávení.

Jak konzumovat chia semínka a jejich využití v kuchyni?

Způsobu konzumace chia semínek je opravdu nepřeberné množství. Dají se z nich připravovat různé nápoje nebo použít jako koření či přisypat do různých pokrmů. Jsou chuťově nevýrazná (či s lehce oříškovou chutí), proto vám nezkreslí chuť pokrmu a dají se přidat takřka do všeho. Můžete si z nich připravit zdravou bombu k snídani – přisypat je do jogurtů, tvarohů, pudinků, ovesné kaše, do cereálií a müsli nebo je přidat do doma upečeného chleba, mají více vlákniny než jiná semínka, například lněná.

O více typech, jak konzumovat chia semínka se dozvíte ve sekci zdravé recepty .

 

Přihlašte se k odběru našich sezónních tipů na které by jste neměli zapomínat!

Pravidelně Vám budeme posílat sezónní informace ze světa zdraví, zdravého životního stylu a zdravé stravy.

E-mail příjde tak jednou za měsíc. Tak šup, hoďte tam e-mail, ať o nic nepříjdete! :)