Lněné semínko

Malé zrnko s velkými zdravotními přínosy

03. 10. 2023

Lněné semínko

Lněné semínko, pocházející z lnu obecného (Linum usitatissimum), je malý poklad přírody plný esenciálních živin a výjimečných zdravotních výhod. Jeho využití v lidské stravě má dlouhou historii a moderní výzkumy potvrzují jeho pozitivní vliv na lidské zdraví. V tomto článku se dozvíte, jak lněné semínko může obohatit vaši stravu, prospět vašemu zdraví a recept na Budwigovu až zázračnou směs.

Lněné semínko a jeho benefity

  • Bohatý zdroj omega-3 mastných kyselin: Lněné semínko je významným přírodním zdrojem omega-3 mastných kyselin, konkrétně kyseliny alfa-linolenové (ALA). Tyto tuky jsou klíčové pro správnou funkci nervového systému, snižují záněty v těle a podporují zdraví srdce. Kyselina ALA, která se nachází v lněném semínku, je předchůdcem dalších důležitých omega-3 mastných kyselin, jako jsou eikosapentaenová kyselina (EPA) a dokosahexaenová kyselina (DHA), které jsou obsaženy v rybím tuku.
  • Vysoký obsah vlákniny: Lněné semínko je bohaté na rozpustnou i nerozpustnou vlákninu. Vláknina je důležitá pro správnou funkci trávicího systému a může pomoci při prevenci zažívacích potíží, jako jsou zácpy. Kromě toho vláknina pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi a snižuje hladinu cholesterolu.
  • Obsahuje lignany: Lněné semínko je jedním z nejbohatších přírodních zdrojů lignanů, rostlinných látek s antioxidantními vlastnostmi. Lignany jsou spojovány se snížením rizika některých chronických onemocnění, včetně srdečních chorob a některých typů rakoviny.
  • Podporuje hormonální rovnováhu: Lněné semínko je známo svými fytoestrogeny, rostlinnými látkami, které mohou napodobovat účinky ženských pohlavních hormonů. Tím pádem mohou pomoci udržet hormonální rovnováhu, což může být zejména pro ženy v období menopauzy velice prospěšné.

 

Možnosti konzumace

Lněné semínko lze přidávat do mnoha pokrmů. Můžete ho přidat do smoothie, jogurtu, cereálií nebo těsta při pečení. Mleté lněné semínko je snadněji stravitelné a lépe vstřebatelné v těle.

Budwigové směs

Budwigové směs, pojmenovaná podle německé biochemičky Dr. Johanny Budwigové (7x nominována na Nobelovu cenu), je receptura, kterou vytvořila pro podporu zdraví a prevenci nemocí. Tato směs kombinuje dvě klíčové složky, tvaroh a lněný olej pro maximální účinek vstřebávání a lépe se dostane do těch nejmenších kapilár, rozpustit nevhodný tuk a dokáže pročistit žíly a tepny.

Vědkyně totiž zjistila, že červené krvinky pacientů s rakovinou neobsahují tukovou složku. Na základě toho přišla s léčebnou metodou se kterou měla 90% úspěšnost.

Pro směs potřebujete:

  • 6 polévkových lžic tučného tvarohu (objem tuku nad 10%)
  • 3 polévkové lžíce lněného panenského oleje (za studena lisovaný)
  • 2 polévkové lžíce čerstvě pomletých lněných semínek
  • volitelně pak: med, čerstvé ovoce, česnek, špetka kájenského pepře, černý pepř apod...

Postup a konzumace

Lněný olej spolu s tvarohem mixujeme 30-60 sec. až do homogenní konzistence a poté přidáme umletá semínka (mletá v mlýnku na mák nebo v mixéru max. 6-10 sekund).
Směs se má Jíst denně čerstvá ideálně do 10 minut po rozmixování semínek kvůli oxidaci.


Poměr tuk:olej pak doktorka doporučovala u vážně nemocných pro 1 týden 1:1, pro druhý 2:1 a pak dále 3:1 (3 díly tvarohu a 1 díl oleje). Celá kůra je pak na 3 měsíce nebo lze i preventivně 1 polévková lžíce denně.
Od počátku užívání je nutné být co nejvíce na sluníčku, ne nutně na přímém, ale spíš pod stromem.

„Tato sestava představuje daleko nejúspěšnější protirakovinnou dietu na světě.“

MUDr. Dan C. Roehm, FACP

Tuto směs předepisovala doktorka Budwigová na rakovinu, roztroušenou sklerózu, artritidu, ekzémy apod. Léčby Dr. Budwig jsou výborně zdokumentované a skvěle obstály při zkouškách opozičním konvenčním lékařským establishmentem.

Lněné semínko je výjimečným přírodním zdrojem živin, který může významně přispět k vašemu celkovému zdraví a pohody. Zařazením tohoto malého semínka do vaší stravy můžete využít jeho mnohostranných zdravotních benefitů.

← Mohlo by vás také zajímat
Vliv konzervování na zdraví a proč to děláme

 

Doporučujeme →
Shrnutí: Miniseriál o kvalitě vody od JímeJinak.cz

Přihlašte se k odběru našich sezónních tipů na které by jste neměli zapomínat!

Pravidelně Vám budeme posílat sezónní informace ze světa zdraví, zdravého životního stylu a zdravé stravy.

E-mail příjde tak jednou za měsíc. Tak šup, hoďte tam e-mail, ať o nic nepříjdete! :)