České superpotraviny, které už znali naše babičky

Pojem “superpotraviny” je celkem módním hitem. Hodně se mluví o goji, chia semínkách či zelené řase chlorelle. Ale co superpotraviny, které rostou u nás v České republice?

23. 04. 2019

České superpotraviny, které už znali naše babičky

Pojem “superpotraviny” je módním hitem. Hodně se mluví o goji, chia semínkách či zelené řase chlorelle. Ale co superpotraviny, které rostou u nás v České republice? Které si může dovolit opravdu každý, protože nejsou tak drahé, dokonce si je můžeme zadarmo natrhat.

Naše babičky a prababičky už dávno věděli, co je pro naše zdraví nejlepší. Jen tyto potraviny nenazývali superpotravinami. Byly pro ně běžné - nemohli si totiž koupit žádné polotovary ze supermarketu.

Pokud chcete začít dělat něco pro své zdraví, tak si nemusíte hned kupovat potraviny z druhé strany světa! Začněte s českými superpotravinami.

Proč české superpotraviny?

  • čerstvost
  • dobrá cena (někdy úplně zadarmo)

 

Vybrali jsme pro vás nejlepší české superpotraviny, které jsou snadno dostupné a většinou nejsou moc drahé, tedy asi kromě českého česneku:) některé si dokonce můžete sami natrhat nebo vypěstovat na své zahrádce.

Nejdostupnější české superpotraviny

 

Jablka

Jablka obsahují vitamín A a C. Dále dodají vašemu tělu vápník, draslík, hořčík a vlákninu. V jadercích, které můžete také sníst, se nachází protirakovinotvorná látka amygdalin.

Mrkev

Mrkev je bohatá na minerály a vitamíny. Obsahuje vitamíny A, B, C, E (silný antioxidant, který se podílí na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů), G (riboflavin) a K (podílí se na procesu srážení krve a stavu kostí). Dále mrkev obsahuje kyselinu listovou (podporuje krvetvorbu), sodík, draslík, vápník, hořčík, selen a železo.

Červená řepa

Účinky červené řepy jsou známé více než 3000 let. Obsahuje vitamíny A, B1, B2, B9, C a E (silný antioxidant, který se podílí na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů). Tělu dodá potřebný hořčík, železo, vápník, draslík a cenný jód. Posiluje tepny a podporuje činnost jater.

Kysané zelí

Nejen kysané zelí, ale i kysané mléčné produkty mají díky procesu kvašení vyšší obsah vitamínu C, K (podílí se na procesu srážení krve a stavu kostí) a B. Kysané zelí celkově zvyšuje obranyschopnost. V dobách našich předků bylo lahůdkou, která vydržela celou zimu a byla zdrojem mnoha již zmíněných prospěšných látek, ale také vápníku, hořčíku či fosforu.

Cibule

Cibule je přírodní antibiotikum. Obsahuje mnoho vitamínu C, vitamínů skupiny B, vápník, hořčík, draslík a sodík. Významnou látkou v cibuli je quercetin, což je flavonoid, silný antioxidant. Cibule snižuje riziko rakoviny žaludku a v Česku nechvalně známé rakoviny tlustého střeva.

Česnek

Stejně jako cibule je česnek přírodní antibiotikum bez vedlejších účinků. Obsahuje hodně bílkovin, vitamíny A, B, C, E (silný antioxidant, který se podílí na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů), minerály jako je vápník hořčík, draslík, jód a selen. Česnek podporuje nejen obranyschopnost, ale také hojení nebo látkovou výměnu.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy patří mezi TOP světové superpotraviny. Mají vysoký obsah vitamínu E (silný antioxidant, který se podílí na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů) , mastných nenasycených kyselin omega 3, vlákniny a bílkovin. Tělu dodají i potřebný zinek. Pravidelnou konzumací snížíte hladinu cholesteloru v krvi a riziko infarktu. Zvyšují také potenci.

Brusinky

Brusinky jsou známé pro své blahodárné účinky na močové cesty. Ale obsahují i hodně vitamínu C a E (silný antioxidant). Mají velký obsah vlákniny, která podporuje trávicí trakt, snižuje krevní tlak a cholesterol v krvi. Bojují s bakteriemi v ústech a tak pomáhají proti vzniku zubních kazů a onemocnění dásní. Jsou velkým bojovníkem proti rakovinovým onemocněním. A super je, že si brusinky můžete zadarmo natrhat v lese.

 

Přihlašte se k odběru našich sezónních tipů na které by jste neměli zapomínat!

Pravidelně Vám budeme posílat sezónní informace ze světa zdraví, zdravého životního stylu a zdravé stravy.

E-mail příjde tak jednou za měsíc. Tak šup, hoďte tam e-mail, ať o nic nepříjdete! :)